СТАРТИРА ПРОЕКТ „СТУДЕНТСКИ ПРАКТИКИ”

Проект BG051PO001-3.3.07-0002  ,,Студентски практики” се финансира по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд. Бюджетът му е 60 000 000 лв и ще бъде изпълнен от Министерството на образованието, младежта и науката като конкретен бенефициент до 31.10.2014 г. в партньорство с висшите училища в България, сред които е и ВТУ „Тодор Каблешков”. Стажове по проекта се предвижда да проведат най-малко 62 700 студенти от страната.
Цели на проекта
• Придобиване на практически опит и умения в съответствие с потребностите на пазара на труда, които да помогнат на студентите успешно да се реализират след дипломирането;
• Подпомагане на работодателите в подбора на студенти, доказали уменията си в реална работна среда;
• Изграждане на партньорства между образователните институции и бизнеса;
• Осъвременяване на учебните планове и програми в съответствие с нуждите на пазара на труда.
Кандидатстване на студентите
За максимално улеснение на участниците кандидатстването ще се осъществява изцяло по електронен път чрез уеб-базираната система, която вече функционира за регистрация на работодателите, а за студентите се очаква да бъде функционална до края на 2012 г.
За участие могат да кандидатстват всички редовни и задочни студенти, вписани в Регистъра на действащите и прекъсналите студенти и докторанти, поддържан от МОМН. За целта е необходимо те да създадат свой профил, в който да се представят накратко, и да публикуват документите си (напр. уверение студентско положение, сертификати за придобити умения и др.). Системата ще филтрира и насочва студентите към обявените по тяхната специалност свободни позиции, а работодателите ще могат да подбират и канят на интервю кандидатите според информацията и документите им.
За успешно приключило се счита проведено в рамките на 240 часа практическо обучение. След приключването и отчитането му на студента се изплаща стипендия в размер от 480 лв.
Кандидатстване на работодатели
Като работодатели имат право да кандидатстват всички стопански и нестопански дружества, държавни институции, работодателски и обучителни организации, в т.ч. висши училища – за студенти от други университети  и за ученици. Достъпът и регистрацията на работодатели са напълно свободни чрез интернет страницата на проекта praktiki.mon.bg, което предпоставя и известна конкуренция помежду им чрез възможността да се представят по подходящ начин, за да привлекат най-добрите студенти.

Наставничество
В бюджета на проекта са предвидени и средства за възнаграждения на академични наставници от висшите училища и ментори от страна на работодателя.
Академичните наставници са преподаватели от висшето училище, отговорни за наблюдението на практическото обучение на студентите от същото висше училище. По предварителни данни средно един преподавател ще наблюдава от 1 до 15 студенти. На наставниците ще се заплащат до 5 часа за работата им с всеки един студент по време на стажа.
Работодателят следва да осигури ментори, които да наставляват студентите по време на практиката им, като един ментор ще работи с от 1 до 20 студенти. На менторите ще се заплащат до 8 часа за работата с всеки един студент.

ст. пр. Нина Димитрова – оперативен ръководител на Центъра за кариерно развитие




Няма коментари:

Публикуване на коментар